jhaasfgayfgajvh jhaasfgayfgajvh
  • 06-02-2021
  • Mathematics
contestada

Person A buys 12 cupcakes and 3 packs of chips for $16.50. Person B buys 6 cupcakes and 5 packs of chips for $13.50. Find the cost of each item.

Respuesta :

ileabutler ileabutler
  • 06-02-2021

Answer:

A cupcake costs $1 and a pack of chip costs $1.50

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELPPPP GREAT TIME TO GET EXTRA POINTS
A rectangle with one side on the x-axis has its upper vertices on the graph of y = cos x, as shown in the figure above. What is the minimum area of the shaded r
Time is precious they’re only so many hours in each day. When we do task randomly and without a plan, we shoot ourselves out of the chance to succeed.
Each crate carries 25 car batteries. What is the total number of batteries?
A=2,B=3,E=11,Z=101 R,X,A,B= ?
fill in the blanks to tell how the main idea of the passages about el dorado diffrent
23.If the sides of a trangle have lengths 30, 40 and 50, what is the length of the shortest altitude?​
2. (5 points) Limestone is one of the most common sedimentary rocks. It is a chemical sedimentary rock made up of other small rocks, shells and even fossils. Ma
Which whole number rounds to \[9{,}000\] if we are rounding to the nearest thousand?
There are 15 students and 10 students in the group. If the average age of the students is 12 and the average age of the entire group is 14, what is the average