poopmypantsss poopmypantsss
  • 06-02-2021
  • Chemistry
contestada

How much money will it cost you to drive 255 miles if your car gets 25.70 miles per gallon and gas costs $3.309/gallon?

Respuesta :

photomom photomom
  • 06-02-2021
Divide out the drive into gallons then times the gallons by that answer
255divided by 25.7 is 9.92 gallons needed for the drive
Now to find the cost of the drive 9.92times 3.309is $32.83

Hope this helps good luck brainliest would be appreciated
Answer Link

Otras preguntas

Clara did not want to tell Carl how old she was. All she said was that every year on her birthday, her Mom put as many coins in her money box as how old she tur
Based on the excerpt and your knowledge of American history, which statement is most accurate ?
Need Help With this question
What is a federal and a unitary constitution?​
8 of 8 Find the product of 505 and 68
Narratives offer a framework for explaining behavior and shaping future communication. O True OFalse
two garden plots are to have the same area. One is square and one is rectangle. the rectangle plot is 4 meters wide and 9 meters long. How large is one side of
Find the gradient of the line 2y = 8x + 1 = . Find the y-intercept of the line 4y + 8x = -8 = Does the point (1 ,12) lie on the line y = 3x + 8 ? = Does the poi
PLEASE HURRY!!! What does this image portray about US attitudes toward the rest of the world? A) the US saw Europe as an area where new colonies could be taken
Why did Mendel use pea plants in his experiments?O A. They are haploid organisms.B. They have no dominant traits.C. They produce many offspring.O D. They are al