LBneff
LBneff LBneff
  • 06-02-2021
  • Mathematics
contestada

At the IGA, a 5 lb bag of apples costs $5.85. What is the unit rate for the 5 lb bag?

Respuesta :

grubasiakasiap3egll grubasiakasiap3egll
  • 06-02-2021
The unit rate for 5 lb bag is 1.75 lb
Answer Link
chashm chashm
  • 06-02-2021
1.17. to change the 5 into a 1, you would divide by 5. since you did it to the 5, you also have to do it to the 5.85. so it’s 5.i5 divided by 5
Answer Link

Otras preguntas

on a planet, if each year has 9months and each months has 15days, how many full years have passed after 700days on this planet?
Why does it ecology matter?
what did Walter Fleming identify during cell division
15=-3(2x-1) How do you solve this problem?
what is the sqaure root of 124
on a planet, if each year has 9months and each months has 15days, how many full years have passed after 700days on this planet?
Suppose 2 circles are constructed. Under what conditions do the circles have 1 point in common, 2 points in common, no points in common, more than two points in
Why does it ecology matter?
15=-3(2x-1) How do you solve this problem?
is 5 and four fifths = 5.8