itznour
itznour itznour
  • 08-02-2021
  • Mathematics
contestada

5) The cost of two cakes is $5,what is the cost of nine cakes?

Respuesta :

3di
3di 3di
  • 08-02-2021

Answer:

I think it’s 22.50 not sure tho

Step-by-step explanation:

If 2 = $5 then u divide 5 by 2 to find the per cost and then multiply with 9 cakes

5/2 = 2.5(9) = 22.5

Answer Link
bmcdougal12 bmcdougal12
  • 08-02-2021
It is 22.5 5/2 equals 2.25 2.25 times 9 equals 22.5
Answer Link

Otras preguntas

if cells do not respond to the normal mechanisms that control cell division, _______ results.
Why is painting more often associated with art than any other media?
Solve the following equation: -15c+7c+1=3-8c
what's the sum of twenty-five and ten
are utters cow nipples?
Cheese sticks that were previously priced at "5 for $1" are now "4 for $1". Find the percent increase in the price per cheese stick.
Which of the following countries was not in competition for Korea in the 1870s? a. Japan c. Russia b. China d. England
How is big Indonesia?
Tariffs, import quotas, and embargoes are ways of A. lowering the prices on foreign goods. B. inspecting goods to be exported. C. limiting the goods brought in
43 is 10% of what number