djdhddhjdyummy djdhddhjdyummy
  • 08-02-2021
  • Mathematics
contestada

A 16-oz package of rice is $0.79. A 32-oz package is $3.49. Which has the lower unit cost?
Group of answer choices

Respuesta :

jdheiaiegwbjx jdheiaiegwbjx
  • 08-02-2021
16 ounce bag of rice for $0.04 per unit
Answer Link
econ2021 econ2021
  • 08-02-2021
16 oz. : $0.79

1 oz. : 0.79/16 = $0.049375

Round to three decimal places

Unit cost = $0.049



32 oz : $3.49

1 oz : 3.49/32 = $0.1090625

Round to three decimal places

Unit cost = $0.109



0.109 > 0.049


Answer: 16 oz. pack has a lower unit cost.



Answer Link

Otras preguntas

What is the ideal gas constant? A. It is a universal constant used for all gases. B. It is a constant that applies only at STP. C. It is a specific con
can you guys help me with this pls
Clinton promised to guarantee _______ insurance for every american.
“Everything we ever said,to one another,is wrong,”she told me.
You are treating a patient who has sustained a high pressure injection injury to the hand while at his construction job. prior to transport you have provided ox
In ancient times and in the middle ages, children were often viewed as _____.​
Plz help 13 points!!!
The three types of major stressors in your life are:
What landform blocked contacts between the people in northern China and those in southern China?
What sequence of you include in a summary George Washington carvers education