eden3977 eden3977
  • 08-02-2021
  • Mathematics
contestada

Explain the prices of dividing two fractions

Respuesta :

jacobEwing
jacobEwing jacobEwing
  • 08-02-2021

Answer:

When dividing two fractions, the process is very easy.  You simply multiply the numerator fraction by the reciprocal of the denominator fraction.  In other words:

[tex]\frac{a}{b} \div \frac{c}{d} \\= \frac{a}{b} \times \frac{d}{c} \\= \frac{a \times d}{b \times c}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

is AC greater than, less than, or equal to BC? explain your reasoning
I need an answer now ‍♀️​
Sarah wants to print copies of her artwork. At the local print shop, it costs her $1 to make 5 copies and $5 to make 25 copies. How much would it cost Sarah to
PLEASE PLEASE HELP ME WITH THIS PLEASE PLEASE HELP NOW PLEASE GOD PLUS YOU PLEASE please Help me please
Does anyone happen to know the answer to this particular question ?
Dake Corporation's relevant range of activity is 3,500 units to 8,500 units. When it produces and sells 6,000 units, its average costs per unit are as follows:
i need to know the answer ASAP PLEASE
Convert 43.81 ounces to grams 16 ounces = 1 pound 1 kilogram ≈ 2.2 pounds Round your answer to the nearest hundredth
. a) In a group of 75 students, 20 liked football only, 30 liked cricket only and 18 did not like any of two games? (i) How many of them liked at least one game
Write – 90 5/8 as a decimal number.