12diamondqueen
12diamondqueen 12diamondqueen
  • 08-02-2021
  • Mathematics
contestada

Grant has 3.6 pounds of pretzels. He puts the pretzels into bags that each hold 0.3 pound. How many bags does Grant use to hold the pretzels?

Respuesta :

rococo908
rococo908 rococo908
  • 08-02-2021

Answer:

12 bags

Step-by-step explanation:

To find how many bags he will use, divide 3.6 by 0.3

3.6/0.3

= 12

So, Grant will use 12 bags to hold the pretzels

Answer Link
nymadison24 nymadison24
  • 08-02-2021
12 bags is the answer
Answer Link

Otras preguntas

Why did Thomas Jefferson send Robert Livingston and James Monroe to France
solving linear system, substitution 20x-30y=-50 x+2y=1 HELP PLEASE
if the volume of 100 liquid drops is 0.1 fluid ounce, what is the volume of 10 drops?
a circular window with a diameter of 26 inches is being installed over a door. the wall with the dor and window is 18 feet high. the door is 80inches from the f
Which of the sentences below is written correctly? A. Jami's sisters, but not Jami, takes classes at the studio by their house. B.Jimmy and his uncle goes fishi
3 quart 1 pt =______pints 2 gallons I quart =______quarts 1 qt I cup =_____cups 6 quart 3 cups -=_______cups 21 pints 1cup -= ________cups 1 gallon 7 cups
Donna purchased 3 bags of dog food. The total cost of her purchase, including a tax of $3.96, is $53.46.What is the cost of 1 bag of dog food? A. $3.96 B. $13.8
Aaron bought 6 books and 2 notebooks for $46.86. Erin bought 2 books and 6 notebooks for $27.78. How much does one book cost
What was the spark that ignited the world war 1
A substance that yields an anion plus a hydrogen ion is a(n) _____.