andrepienaar9229 andrepienaar9229
  • 09-02-2021
  • Mathematics
contestada

Martha rented a sedan at a cost of $21.25 a day for three days. She drove 980 miles at 25 cents a mile. Gas cost $63.45 what was the cost per mile

Respuesta :

valetta valetta
  • 11-02-2021

Answer:

38 cents per mile

Step-by-step explanation:

Let us first calculate the total expenditure by Martha

= 21.25*3= $ 63.75

Cost of gas  =$ 63.45

Therefore cost per mile = 127.2/980= 0.1297+0.25= $0.3797 or 38 cents per mile

Answer Link

Otras preguntas

Why did other Greek city-states resent Athens power?
Towns A and B are 400 miles apart. If a train leaves A in the direction of B at 50 miles per hour, how long will it take before that train meets another train,
What is a thesis statement for Romeo and Juliet about hate?
Which form of energy does a plant store when light is transformed during photosynthesis? a. chemical energy b. thermal energy c. mechanical energy d. electrical
How do you say come on guys in spanish
What is the answer to 15=k+8.2
What is a "pipel"? (Holocaust def.)
According to Emerson, why should people trust themselves? more words the better
A religion that starts with L
Recall what were the hundred days ?