asmresmeralda asmresmeralda
  • 09-02-2021
  • Mathematics
contestada

Amora bought 4 yards of fabric for $36. How much did the fabric cost per inches

Respuesta :

ggbroidontlikeyou
ggbroidontlikeyou ggbroidontlikeyou
  • 09-02-2021

Answer:

$0.25 per inch

Step-by-step explanation:

1 yard = 36 inches

So 36 times 4 is 144

36 divided by 144 is 0.25

Answer Link
tony1545 tony1545
  • 09-02-2021
I got the same as they did^^^
Answer Link

Otras preguntas

how do i convert 9.5125 liters to gallons
Simplify the expression: (13 - 18) + 24 = 6 A. -71 B. - 8- 2. 3 C. 4 5 6 D, 12. 3. Type here to search 0
t=(m+b)x solve for x
There was music from my neighbor's house through the summer nights. In his blue,gardens men and girls came and went like moths, I watched his guest dive from th
Please help ASAP!!!Anyone know this?See pic attached
The length of a rectangular sign is 5 times its width. If the sign’s perimeter is 24 inches, what is the sign’s area?
give a summary on how to end a speech​
SOMEONE HELP ITS URGENT ILL BRAINLIST!!! 1) identify 2 aquatic biomes from those shown above. a. b. 2) identify 2 terrestrial biomes from those shown above: a.
Scientists should try to save every species, no matter what the cost.
-2y + 6 = -12 what is the answer??