fernandoramirez3186 fernandoramirez3186
  • 09-02-2021
  • Mathematics
contestada

Walmart is selling 100 mL tubes of toothpaste for $1.79 or 150 mL of toothpaste for $2.19. Which is the better buy?

Respuesta :

xt0987147
xt0987147 xt0987147
  • 09-02-2021

Answer:

1.79/100mL = 0.0179

2.19/150mL = 0.0146

so, look at the end numbers

0.0179

0.0146

0.0146 is less than 0.0179

soo, $2.19 / 150mL = 0.0146 is the better buy...

can i be brianiest...

Answer Link

Otras preguntas

I will give you brainliest and thanks and 5 stars if its correct :)
Pat was shopping and found a jacket with the original price of $120 on sale for $12. What was the percent decrease in the cost? % Hint: Change over original
Solve for 2. Round to the nearest tenth of a degree, if necessary. L 90 K 80 J
What do rock layers have to do with the age of the rock?
Mr. Akika has 33 18 cent and 32 cent stamps all told. The stamps are worth $9.02. How many of each kind of stamp does he have? Mr. Akika has 18 cent stamps and
biotic resources are _____ resources​
Which material is the medium of ocean waves? A. Sand B. Water O C. Air O D. Rock SUBMI
In the following sentence, what is the italicized portion an example of? Mary really wants to climb Mount Everest. infinitive phrase gerund phrase prepositional
¿Cómo se dice "there is nobody here" en español? A. No hay ninguno aquí B. No hay nunca aquí C. No hay nadir aquí D. No hay nada aquí
Nerve cells are called A. neurocytes B. neurons C. prokaryotes D. white nerve cells