7049271 7049271
  • 10-02-2021
  • Mathematics
contestada

Joe buys a sub sandwich that is 8 1/2 feet long.cost per foot of sandwich is $4.20, what is the total cost, in dollars, of the sub sandwich?

Respuesta :

BullishWharf224
BullishWharf224 BullishWharf224
  • 10-02-2021

Answer:

35.7

Step-by-step explanation:

multiply 4.20 times 8, then divided 4.20 by have (2.10) add the 4.20 x 8 and 4.20 divided by 2.

Answer Link

Otras preguntas

Disagreement A. Conflict B. Resolution C. Social Norms D. Circumstances
Sleep problems are fairly common among both adults and children. TF
One-Fourth of Canadians live in_?
How might a firm respond to a higher demand for its goods? A. limit its production B. raise prices C. cut prices D. increase advertising
why is tidal wave a bad name for an enormous wave generated by an earthquake
why cant Martha Cratchit hide from her father for very long
Falls are the leading cause of injury to seniors. a. True b. False
Estimate the area of the top of a round pizza that has a diameter of 16 inches. Round to the nearest tenth.
The on-line catalog is a computerized index of A. reference librarians. B. library patrons. C. books in a library. D. library telephone numbers.
The particles in a ____________________ have an orderly, fixed arrangement.