savannah10112 savannah10112
  • 10-02-2021
  • Mathematics
contestada

Cashews cost $1.74 per pound. Walnuts cost $1.92 per pound. How much will 3
5
pounds of cashews and 2
pounds of walnuts cost in all?

Respuesta :

thezekromninja
thezekromninja thezekromninja
  • 10-02-2021

Answer:

6.09+3.84=9.93 is the desired answer

Step-by-step explanation:

Cashews total cost step by step

1.74×3.5

Multiply 1.74 and 3.5 to get 6.09.

6.09

Peanuts total cost step by step

1.92×2

Multiply 1.92 and 2 to get 3.84.

3.84

Answer Link

Otras preguntas

Mandy shaded the fraction strip below to represent a fraction .someone plz help and explain I will give brainliest
Which is a perfect square? 6^1 6^2 6^3 6^5
Which of the following was the important precedent established by Marbury v. Madison of 1803? A. It created the 13th and 14th Amendments to the U.S. Constitu
A yogurt shop offers 3 different flavors of frozen yogurt and 15 different toppings. How many choices are possible for a single serving of frozen yogurt with on
What is the relationship between supernovae and life on Earth?
Use the words astronomical and orbit in a sentence
The words to the hymn "Blessed Be the Tie that Binds" are below. Blest be the tie that binds Our hearts in Christian love; The fellowship of kindred minds Is li
The estimated number of animals euthanized in shelters each year is ___________ the estimated number of shelter animals adopted each year. ansc207
which is equivalent to 4/9 1/2x?
What economic system has the government distribute necessities and service to the people?