juicebox123456789101 juicebox123456789101
  • 10-02-2021
  • Mathematics
contestada

Marcus paid 45 cents for 2 pencils. At that rate, what would 8 pencils cost? Ill give BRAINLIEST

Respuesta :

achezz
achezz achezz
  • 10-02-2021

Answer:

$1.8

Step-by-step explanation:

divide .45/2 and get .225

multiply this by 8 and get 1.8

it would cost 1.8n

Answer Link
Naseeem88
Naseeem88 Naseeem88
  • 10-02-2021

Answer:

$1.80

Step-by-step explanation:

45/2 = 22.5 cents per pencil

0.225 × 8 = $1.8

Answer Link

Otras preguntas

Which of these events occurred first? hitler's annexation of austria japan's seizure of manchuria mussolini's annexation of czechoslovakia russia's invasion of
multiplying a number by 8 and then subtracting 10 from it is then same as tripling the number and adding 5 to it. what is the number?
Question 19 please........
Women have been found to score lower on math tests when they are tested alongside men. this best illustrates the impact of:
Why did the u.s. census bureau propose to use statistical sampling in conducting the year 2000 census?
Surface winds that blow from the poles to the lower latitudes is called:
Choose the word that best completes the following sentence. Pour aller à Brussels de Paris, je vais prendre _____________. un bateau un train un vélo un mile
Can someone please explain to me how to find the eqaution?!!
-The side lengths of the middle-sized cube’s edges are 2 inches longer than those of the smallest cube. - The side lengths of the largest cube’s edges are 2 inc
Jenny wants to rent a truck for one day. She contacted two companies. Leguna’s truck re