mburrola91je
mburrola91je mburrola91je
  • 06-11-2016
  • Mathematics
contestada

a pakage of 5 pairs of inclated gloves cost $29.45 what is the unit costof the pairs of gloves

Respuesta :

Robin27
Robin27 Robin27
  • 06-11-2016
I'm not entirely sure of your question, but I'll try to answer haha. If you're asking what the unit would be for a pair of gloves, it would still be in dollars. If you're asking how much one pair of gloves costs, you would divide the total number (29.45) by the number of items you have (5 pairs). Your answer is $5.89 for a pair of gloves. Hope this helps, but sorry if it doesn't!
Answer Link

Otras preguntas

What is the equation of the line graphed below?
Help me with this math question
► List three industrial applications for each elements in the alkali metals series.​
Mariah is single and has a monthly disposable income of $3,200. Her monthly cash outflow is approximately $2,800. Mariah includes contributions to a retirement
Which word best completes the sentence
For a standard normal distribution find the approximate value of p(z<0.42)
The side of a triangle with 3 equal sides is 8 inches shorter than the side of a square. The perimeter of the square is 46 inches more than the perimeter of the
ITS EASY BUT PLEASE HELP!!!!-_-
True or false? An angle whose vertex is at the center of the circle is a central angle of that circle.
Two small, positively charged spheres have a combined charge of 5.0 x 10 -5 C. If each sphere is repelled from the other by an electrostatic force of 1.0 N when