UlrdjbStegrey UlrdjbStegrey
  • 06-11-2016
  • Mathematics
contestada

A package of 10 cans of soup costs $14. an individual can costs $2. you need at least 25 cans. you decide to buy 3 packages of 10 cans. how much do you pay for each can?

Respuesta :

piperemiller
piperemiller piperemiller
  • 06-11-2016
a dollar and forty cents
Answer Link

Otras preguntas

how to work out 1/5 of 75
how do u write 2.51 in word form and expanded form?
what is the greatest common factor of 128 and 96
What force always resists or apposes acceleration?
Sofia owes her brother $25 .She gives her brother the $18 she earned dog sitting. Write an addition expression to describe this situation. Find the sum also.
A machine produces 75 widgets an hour. How many widgets does it produce in 6 minutes?
read each aloud as you write the equivalent measures. A. 2.7km= ___________km______m B.3.46l= __________l_________ml C.5005kg=________kg_________g D. 8ml= _____
HOW CAN A ELEPHANT FLOAT WHILE A PENNY SINK?
how does dividing land into regions make geography easier to study
What is the prefix for contract????