Flexino Flexino
  • 06-11-2016
  • Mathematics
contestada

Three cartons of juice cost $4.77 .Find the cost of 8 cartons.

Respuesta :

Ligalas99
Ligalas99 Ligalas99
  • 06-11-2016
You just need to do cross multiplication.
If 3 cartoons cost 4.77 then 8 cost...
8×4.77÷3=$12.72 done!
Answer Link
tarin
tarin tarin
  • 06-11-2016
U will need to cross multiple
Answer Link

Otras preguntas

molly ran 2/3 of a mile in 8 minutes . if molly runs at that speed , how long will it take her to run one mile
In a pizza eating contest, Darren ate of an 18 inch pizza in of a minute. What would be his unit rate of pizzas per minute eaten?
"Jeremy runs 7 miles per week and increases his distance by 1 mile each week. Tony runs 3 miles per week and increases his distance by 2 miles each week.in how
is 100 in greater or less than 3yd 1ft
How many voyages did Columbus make?
Help PleaSe Which function has the greatest rate of change? A. x y 3 3 4 6 5 9 B. y = 4x – 7 C. 12x + 6y = 18 D. Graph is for "D"
An elephant herd travels 10 miles in 12 hours. Kamilia wants to know how many miles in one hour. Esau wants to know how long ti will take the herd to go one mil
if the volume of 100 liquid drops is 0.1 fluid ounce, what is the volume of 10 drops?
Graham's monthly bank statement showed the following deposits and withdrawals: $-25.20, $52.75,$-22.04,$-8.50,$94.11 If Graham's balance in the account was $47.
Distributive property to express 16+48