anonymousshiz
anonymousshiz anonymousshiz
  • 08-11-2016
  • Mathematics
contestada

A package of 12 pens cost 3.60. What is the cost per pen.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 08-11-2016

3.6/12=0.3

each pen costs 0.3 cents

Answer Link
bryanna1012
bryanna1012 bryanna1012
  • 08-11-2016
you can do 3.60 divided by 12 which will give you 0.3
 0.3 cents per pen to check your work you can just do 0.3 times 12 which equal 3.6
Answer Link

Otras preguntas

Aneesha determined that the cost of attending her public four-year college in her first year will be $6,220. If the average cost is expected to increase by 6% w
Find the first six terms of the sequence. a1 = -4, an = an-1 + 7
Can someone please answer. There is one question. There's a picture thank you!
simplify this expression 8n/17n
What is the answer and please show the steps to solve this problem!
What type of skew is observed in this histogram? symmetry zero skew negative skew positive skew
Find the solution set. x^2+2x−3=0 Separate the two values with a comma.
Individuals living in highly populated areas are more inclined to _______. a. violence b. social interaction c. appetite loss d. all of the above
What is the following that serves as a passage way for food and air
What event was aimed at driving western influence out of China?