Seudónimo Seudónimo
  • 08-11-2016
  • Mathematics
contestada

matt can buy an 8 oz jar of salsa for 2.79 or a 15 oz jar of salsa for 5.54. which jar has the best unit rate?

Respuesta :

Nataleighxo
Nataleighxo Nataleighxo
  • 10-11-2016
8 oz of salsa. has a unit rate of around 35 cents per ounce.
Answer Link
chloealexis0406 chloealexis0406
  • 08-01-2019

Answer:

8 oz of salsa. has a unit rate of around 35 cents per ounce.


Answer Link

Otras preguntas

The stores the waste until it is ready to be expelled from the body.what is it Urethra ,urinary bladder or ureter
What is the surface area?
What is geologic time? A) a period of time during which only rocks existed B) a unit of time used to measure rock formation C) the period before humans appeared
Which description below best describes the archetypal villain? a character who assists or guides the hero in his quest. a character who must leave his home to l
The chart shows data for four different moving objects. Which shows the order of the objects' kinetic energies, from least to greatest? Object Velocity (m/s) w
Max's trip home takes 32 minutes. What is the latest time he can leave to be home by a quarter before 5?
5. The President's appointment power comes from top-ranking officers the executive branch the Constitution the Senate​
The earth’s most important nonrenewable energy source is _____.
e shown below.(93)10 - 930​
Consider the following proportion: 2/7 = 12x Use cross products to write the equation: 2x = 84. What is the value of x?