angels2andpops
angels2andpops angels2andpops
  • 09-12-2014
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells three different quantities of sugar. A pound bag costs $1.10, a 2 pounds of a bag costs $1.98,and a 3 pounds of a bag costs $2.85. Describe how the unit cost changes as the quantity of sugar increases.

Respuesta :

csheets1034 csheets1034
  • 09-12-2014


it changes by 88 cent


Answer Link

Otras preguntas

in a small oak tree, the biomass of insects makes up 3000 kilograms. this is 4% of the total biomass of the tree. what is the total biomass of the tree?
the sugar found in dna is?
what is the probability of getting a factor of 6 when you have 1 2 3 4 5 6
find the value of "r" in c = 2πr if c = 16.328. show your solution.
what number is one hundred thousand more than 75,000?
how many ft in 24 yards?
a copper wire ( density = 8.96 g/cm^3 ) has a diameter of 0.25 mm. if a sample of this copper wire has a mass of 22 g, how long is the wire?
A cube has a volume of 128y^3 cubic millimeters. What is the edge length?
The number of miles on Car A is 50 miles more than the number of miles on Car B, and the number of miles on Car B is 30 miles more than the number of miles on C
responsibilities of motorists