mark61 mark61
  • 09-11-2016
  • Mathematics
contestada

Jasmine bought 32 kiwi fruit for $16. How many kiwi can Lisa but if she has $4 ?

Respuesta :

BobR9
BobR9 BobR9
  • 09-11-2016
32fruit/$16
=2 fruit per dollar

Therefore, go $4X2=8 fruit
Answer Link

Otras preguntas

Which statement best explains the importance of animals to humans? Animals and humans have coexisted for centuries. Animals are often used as mythological symbo
Which of the following can help prevent cold and flu infections?
Name three advantages of banking online
Why is hydrogen bonding only possible with hydrogen answer?
Which is not an assumption about particles in a gas according to the kinetic theory? The motion of one particle is unaffected by other particles unless the part
PLEASE HELP MATH!!!!!!
When would you use a Venn diagram when reading text?
I have 132 red and blue marbles in a bag. the ratio to blue to red marbles is 8:3. how many blue marbles are there?
The student nurse is preparing a presentation on celiac disease. what information should be included? select all apply.
The functions f(x) = –(x + 4)2 + 2 and g(x) = (x − 2)2 − 2 have been rewritten using the completing-the-square method. Is the vertex for each function a minimum