gracietara
gracietara gracietara
  • 09-11-2016
  • Mathematics
contestada

Karl bought ​ 3 1/2 ​ gallons of milk that cost $2.70 per gallon.

What was the total cost of the milk?

PLEASE I WILL MEDAL!!!!!

Respuesta :

Rainbowtacocat
Rainbowtacocat Rainbowtacocat
  • 27-11-2018

Answer:

$9.45

Step-by-step explanation:

3 x $2.70 = $8.10

1/2 = half

half of $2.70 = $1.35

$1.35 + $8.10

=$9.45

Hope I helped!

Answer Link

Otras preguntas

how does the book the princess diaries end? the book by meg cabot
What does que te gusta hacer mean?
the perimeter of a regular pentagon is 41.5 cm. Write and solve an equation to determine the length of each side of the pentagon?
What is the answer to  5(9 − 3) = w • 9 – 5 • 3 ?
small particles of RNA and protein found throughout the cytoplasm in all cells; they produce proteins by following coded instructions from DNA a. Vacuoles b. Ri
What is 78.6 in word form
Selectively permeable membranes allow only certain materials to pass through them.t/f?
are found in nearly all eukaryotic cells; they convert the chemical energy stored in food to a usable form. a. Hypotonic b. Mitchondria c. isotonic d. Cytoplasm
What structure allows gases to enter a leaf
Which is NOT a part of the immune system? skin stomach acid mucus fingernails