stephybug529
stephybug529 stephybug529
  • 09-11-2016
  • Mathematics
contestada

If 8 apples cost $1.60, how much is one apple?

Question 2 options:

10 cents


15 cents


20 cents


25 cents

Respuesta :

Blurryface25
Blurryface25 Blurryface25
  • 09-11-2016
1.60÷8=0.2$
it's 20 cents
Answer Link

Otras preguntas

Kevin and Randy Muise have a jar containing 63 coins, all of which are either quarters or nickels. The total value of the coins in the jar is $7.35. How many of
The ogives shown are based on U.S. Census data and show the average annual personal income per capita for each of the 50 states. The data are rounded to the nea
A random sample of 864 births in a state included 426 boys. Construct a 95% confidence interval estimate of the proportion of boys in all births. It is believe
HELP!!!Find the volume of a balloon of gas at 842 mm Hg and –23oC, if its volume is 915 mL at a pressure of 1170 mm Hg and a temperature of 24oC.(I will give br
What “pull factors” attracted Black people to Kansas?
a box is filled with 18 unit cubes what is the volume
PLS HELP, EXPLANATION IS GREATLY APPRECIATED!!!!!
please help me out, simple
Explain the four basic types of chemical reactions. Be sure to include a sample equation for each type.
Acme Movers charges ​$45 plus ​$40 per hour to move household goods across town.​ Hank's Movers charges ​$55 per hour. For what lengths of time does it cost les