dory15aurelus dory15aurelus
  • 10-11-2016
  • Mathematics
contestada

kori spent 46.20 on 12 gallons of gasoline.what was the price per gallon?

Respuesta :

pandakek pandakek
  • 10-11-2016
$3.85 per gallon is the price per gallon
Answer Link
giselacamel giselacamel
  • 10-11-2016

$3.85

Explanation:

given the cost of 12 gallons. To find the cost of 1 gallon you just divide the cost of 12 by 12.

so 46.2012=3.85

Was this helpful? 
Answer Link

Otras preguntas

At Ellis Island, immigrants were checked for certain diseases. They were tested for mental problems and for foot and back problems, They were also examined spec
I can’t do this rn does someone know what to do??
Find the Product or expression of: (4x-2)2​
Which dressing technique for wound debridement would be most effective for spontaneous separation of the necrotic tissue to prevent the client from developing a
What is the vertex of the graph of the function f(x) = x² + 8x - 2? (-4,18) (0,-2) (-8, -2) (-4,-18)
Why did Maria and Julian Martinez demonstrate pottery making at expositions? How did it benefit the Pueblo community
Why was the coalition of Radical Republicans formed? O to keep African Americans away from the free world O to incorporate African Americans into the free world
A truck covers a distance of 360 km in 5 hrs. Find its speed
During the Civil War, the Confederate forces introduced O A) submarines O B) fighter planes C) ironclad ships
Mary loved having her goldfish tank in her office. She said watching the fish swim around was calming to her on stressful days. Mary thought that if 2 goldfish