BeastMode2424
BeastMode2424 BeastMode2424
  • 10-11-2016
  • Mathematics
contestada

Parmesan cheese was on sale for $13.60 per pound. Wesley bought a piece of the Parmesan cheese that weighed 1 1/8 pounds. How much did he pay?

Respuesta :

jeanmarcx
jeanmarcx jeanmarcx
  • 10-11-2016
cross multiply 11/8 with the price 13.60 to get a price of $18.7
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 10-11-2016
13.60 * 1 1/8 =
13.60 * 9/8 =
122.4/8 =
15.30 <==
Answer Link

Otras preguntas

What is the edge of a tectonic plate called?
The ratio of the radii of two circles is 4:9. What is the ratio of their circumferences?
(2x^2-17x-38)/(2x+3)
People sweat to help maintain body temperature. What type of feedback happens when sweating regulates body temperature? A. Positive feedback, because sweating
How to write an answer to 3 significant figures
A voltaic cell is set up and a chemical reaction proceeds spontaneously. Which of the following will not occur in this reaction? a. The electrons will migrate
please help me with this problem 3.14 = 22/7 and r = 7/4
can somebody help me solve Y=9X+6
Solve- 3y - 7 =8     I cannot figure this out!!! I have no idea how to do this either. ?.. help?!
When water evaporates at constant pressure, the sign of the change in enthalpy A. is negative. B. is positive. C. depends on the temperature. D. depends on the