Ihateschool1239O Ihateschool1239O
  • 10-11-2016
  • Mathematics
contestada

a man needs to buy 4 yards of wire. the wire is sold at 53 cents an inch . how much will 4 yards cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 10-11-2016
1 yard is 36 inches
4 * 36 = 144
144 * 0.53 = 76.32
The wire cost $76.32
Answer Link

Otras preguntas

Comparison between a plant cell and cell organelles
Help please thank you Also please show work And tell me which one is the better deal Which one would you buy?
beuty is on deep skinessay
The pitcher for the Robins throws a baseball at 90.0 miles per hour. The pitcher on the Bluebirds throws a baseball 116.6 feet per second. Which pitcher throws
Complete and balance each equation. If no reaction occurs write N/R. NaOH(aq) + FeBr3(aq)
you have three fifths of a pie you divide the remaining pie into 5 equal slices what fraction of the original Post in each slice
What is the mass of 1.84 mol NaCl? Give your answer to the correct number of significant figures. (Molar mass of NaCl = 58.44 g/mol)
glossaries are usually located at the front of a text or document
relate structure to function in two specialised eukaryotic cells
Order the following from least to greatest 0.4,5/8,38%,0.5