mskisharocks mskisharocks
  • 10-12-2014
  • Mathematics
contestada

A 9 pound bag of mangoes cost $12.How much does 1 pound of mangoes cost

Respuesta :

Katieplummer Katieplummer
  • 10-12-2014
If 9 pounds cost 12$ you would divide 12$ by 9 to see how much one pound costs. That would be the answer.

12 divided by 9 = .75

One puns would cost .75 cents.
Answer Link

Otras preguntas

Which is a possible food chain in the ocean from start to finish? a.phytoplankton, zooplankton, small fish, large fish, large shark b.phytoplankton, large shark
Individuals that are better suited to their environment are likely to have more offspring and pass their genetic material onto future generations. This theory i
8. If brown (B) noses are completely dominant to blue (b) noses, write genotypes combinations and phenotypes you could have in any given individual.
a cookie recipe included 2/3 cups of sugar for 12 cookies, how many cups of sugar will you need if you wanted to make 42 cookies
oh, so your a lawyer? name every law
Select all the correct answers. In what two ways were the Crusades considered successful? • They reopened trade with the Middle East during the fourteenth centu
Which word best completes this sentence? Wir eine Wohnung mieten.
Select ALL the correct arswers. Which statements correctly describe mutations in gametes and mutations in somatic cells? Mutations to somatic cells are only pre
Which of the following is an example of a game strategy for football?
who wanna text me im bo red