26tylerss991 26tylerss991
  • 06-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy? $15.40 for 3.5 lbs of gummy bears or $7.65 for 1.8 lbs of gummy bears

Respuesta :

PowerTrash5771
PowerTrash5771 PowerTrash5771
  • 06-03-2021

Answer:

$7.65 for 1.8 lbs of gummy bears

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Solve:x+1 3/4=2 4/8
Denise likes 2 teaspoons of milk in every 8-ounce cup of coffee she drinks. How many teaspoons of milk does Denise like per ounce of coffee? Write your answer
During puberty, typically developing males will experience ________ and females will experience ________. a. menarche; menarche c. menarche; spermarche b. sperm
Differentiate between Ion, element, atom and molecule.
I’m lost for this question
Prior to the patriot act disaster management in the united states was the responsibility of
A scientist discovers a microscopic, unicellular organism with no nucleus. Which of the following correctly describes the organisms A.The organism is a plant B.
what were the five economic warning signs that a depression was coming
6 lbs of tomatoes cost 48$. How much would 32 lbs cost?
A pediatric patient who is breathing 12 breaths/min would be categorized as: