amelia289
amelia289
07-03-2021
Mathematics
contestada
If 6 cakes cost £1.80, how much do 4 cost
Respuesta :
nightmare688
nightmare688
07-03-2021
First find the value of 1 cake by dividing the price of all six by six. £1.80/6 can be seen more simply as 180p/6 which is 30p. Therefore 1 cake is 30p. Then multiply it with 4
which is 120
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 87+ )
Otras preguntas
what is the solution to | 2x-4| >8?
42 customers increased by 50%
How do correlation and causation differ? A. Causation can involve a number of different events, while correlation can only happen between two events. B. Causat
Whose ship was the first to circumnavigate the globe?
Is a negative decimal always sometimes or never equal to a positive decimal
the catering company is setting the table for a big event that will host 764 people when they set up the tables they need 2 forks for each child and 5 forks for
What is the French academy
How can I graph y=1000(1+.0925/12)^m
Round the numbers to the nearest cent 1.3875 1.85 2.3125 2.775
4. _______ is one of the first Latin American countries to have a separate ministry of tourism with dedicated funds within its federal governmental structure.