dshahbain dshahbain
  • 07-03-2021
  • Mathematics
contestada

Paul spent $13 on writing utensils. Pens cost $3 each and pencils cost $1 each. If he bought a total of 7, how many of each did he buy?

Respuesta :

travisfaulkner5
travisfaulkner5 travisfaulkner5
  • 07-03-2021
The answer is 3 pens and 4 pencils. Hope this helps
Answer Link
MisterZeng
MisterZeng MisterZeng
  • 07-03-2021
3 pens and 4 pencils.
$3x3=$9
$1x4=$4
$9+$4=$13
Answer Link

Otras preguntas

When two atoms combine by sharing electrons, it is a(n) _____ bond. ionic covalent
What species first appeared to walk upright?
120 increased by 55 percent
20 of the 5th graders went to see the technology exhibit what fractional part of the group is that what percentage is that
HELP ME PLEASE I NEED TO FINISH ALGEBRA TODAY ITS URGENT I BEG YOU I DONT HAVE TIME
What do I do???!!!!!!! Please help
What is the Pax Mongolica?
turn this sentence into an algebraic equation mike, who has 6 video games, has half as many games as Paul
The authorial voice is best defined as __________. the voice used by authors when seeming to speak for themselves the voice that expresses the historical auth
brad is playing with blocks he has 18 blocks and wants to make an array with the same number of blocks in each row what are all the different ways he could ar