VamLS9434 VamLS9434
  • 08-03-2021
  • Mathematics
contestada

Nelson purchased a 3 pound bunch of bananas for 0.99. At this rate, what is the price of a pound of bananas

Respuesta :

ishnah ishnah
  • 08-03-2021

Answer:

$0.33

Step-by-step explanation:

3 pounds of bananas were $0.99. So if you divide $0.99 by 3 that gives you $0.33 which is the price for one bunch.

Answer Link

Otras preguntas

I need help pls i cant find the answer
What is the length of Line segment G D? GD =.
What achievements were important in art during the golden age of Islam
Click to read the passage from the nose by Nikolai Gogol than answer the question.which excerpt from the passage best contributes to the amusing tone?A. Then he
Which term best describes the relationship between the two events described below? When a bowler gets 12 consecutive strikes in a game, he bowls a perfect game.
How many molecules are there in an ideal gas with a volume of 7.27 L at STP? number of molecules:
Pronoms UNLIMITED ATTEMPTS LEFT LATE DUE November 16th 11:59 PM Complétez chaque phrase avec le bon pronom d'objet indirect ou le bon pronom disjoint. 1. Vous n
On her multiple choice math test, 1720 of Lydia's answers are correct. What is the ratio of correct to incorrect answers for Lydia on her test?
im wasting so many points on these help please
If you only wanted to increase the particle motion of a gas without increasing any of its other properties, which would the most correct situation? a. Keep the