fortniteproforever10
fortniteproforever10 fortniteproforever10
  • 08-03-2021
  • Mathematics
contestada

Green apples cost $1.89 per pound. Alice purchased 3 ½ pounds of apples. How much did she pay?

Respuesta :

aher5557
aher5557 aher5557
  • 08-03-2021

Answer:

$6.61

Step-by-step explanation:

3 * 1.89 = 5.67

1.89/2 = 0.945

5.67 + 0.945 = 6.615

= 6.61

Answer Link

Otras preguntas

PLS HELP ASAP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!which of the following describes a free market economy 1= government controls it 2= Busin
Who best exemplifies the traits of a lifelong learner ?
People do not believe the baseball player is hungry enough for the game, but he does not agree. Which of the following literary terms is used to describe this
Tsunamis are _____. waves that are produced by tidal forces waves that cannot cause damage on land often generated by movements of the ocean floor
If you can give me a decent explanation to your answer that’d be super helpful thanks!!
Alan earned 23$ 26$ 25$ 24$ 23$ 24$ 6$ 24$ and 23$ gardening. What is the amount he earned?
Write words to match expression 24 divided by 6
Is This Verb In The Sentence An Action Or Linking Verb? Susan appeared confident during the debate
Using elimination, find the ordered pair. 6x + 15y = 15 -6x +7y = -37
Based on what you know what about feelings between the American and Chines communities which of the following from the plot is most likely to occur? A. Moon sha