Mikaylahh13 Mikaylahh13
  • 08-03-2021
  • Mathematics
contestada


Mr. Cipalla bought 5 pounds of clay for an art project. He paid $35.35 for clay. What is the unit price per pound of the clay he
bought?

Respuesta :

graphicscard64
graphicscard64 graphicscard64
  • 08-03-2021

Answer:

$7.07

Step-by-step explanation:

35.35/5=7.07

Answer Link

Otras preguntas

Calculate the sum of 6.078 g and 0.3329 g
Explain how you would round the numbers 33 and 89 to estimate their sum
Which civilization was to have the first great democracy in the world? How was this civilization influenced the politics of western culture?
How do you round 7,298,341 to the nearest 10,000.
Please help! Which expressions are equivalent to 3x + 3 (x+y) Select all that apply. 6x + 3y 3 (x+x+y) None of the above
What is 304001 written in another form
what is 8244 estimated
what is 56 divided by 891
Which of Earths spheres include the oceans, groundwater, lakes, and glaciers? A) the atmosphere B) the hydrosphere C) the biosphere D) the geosphere
the particles that make up a rock are constantly in motion however a rock does not visibly vibrate. why do you think this?