ninjablocksgaming
ninjablocksgaming ninjablocksgaming
  • 09-03-2021
  • Mathematics
contestada

You get to fill a bag with any type of candy for $1.35 per gram. You get to the counter ad have 5.23 grams of candy. How much do you have to pay?

Respuesta :

velomelas velomelas
  • 09-03-2021

Answer:

about $7.06

Step-by-step explanation:

Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 09-03-2021

Answer:

$7.06

Step-by-step explanation:

unit cost: $1.35/gram

5.23 grams * $1.35/gram = $7.0605

Answer: $7.06

Answer Link

Otras preguntas

Given that 1 gram = 10 decigrams, 1 decigram = 10 centigrams, and 1 centigram = 10 milligrams, how many milligrams equal 15.8 grams?
Hailey read 48 pages of a book this week. Blake read half as many as Hailey. How many pages did they read combined?
How do you do this I have no idea
Paul lifts a sack weighing 245 newtons vertically from the ground and places it on a platform at a height of 0.7 meters. if he takes 10 seconds to do this task,
List 3 ways a reader can determine whether or not a word is foreign.
In what way did an increased skull and brain size affect hominid evolution from early ancestors to modern humans?
A résumé should be sent to employers and to the applicant’s network. True or false
What is the most likely source of african music in the american south?
How do you write 1/2 as a percentage
Which of the statements below best describes the state of the Union's economic infrastructure during the Civil War? 1. Foreign trade continued at a brisk pace.