ceronmariajose95
ceronmariajose95 ceronmariajose95
  • 09-03-2021
  • Mathematics
contestada

A liter of milk cost 68 cents. A case of 12 liters costs $7.56. How much is saved per liter by buying the milk by the case?

Respuesta :

largehead987
largehead987 largehead987
  • 09-03-2021

Answer:

.60 or 60 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link
jperalta20a0229 jperalta20a0229
  • 09-03-2021

Answer:

0.6 centavos

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

In a chemical reaction you begin with 18 atoms. When the reaction is over you would expect to have __________ atoms remaining.
The Arabian Peninsula has ___________________. a. been the location of many conflicts c. some of the world’s oldest cities b. been conquered multiple times d. a
How to solve y + x = 2
The Supreme Court’s ruling in Plessy v. Ferguson was problematic because *the court was not able to overturn the Louisiana state law that required passengers be
What does alignment mean in dance?
standard showerhead in Andrew's house dispenses 8 gallons of water per minute. Andrew changed this shower head to an energy-saving one. The equation shows the
Which statement accurately describes Rome at the end of the Punic Wars? A. Veterans of the war were richly rewarded by the government for their years of service
How did the U.S. government respond to entrance into World War II? a. by passing laws against antiwar protests b. by eliminating segregation in the military c.
The red blood cell contains a higher concentration of K+ ions than does the liquid that surrounds it. Are K+ ions most likely to be moved into the cell by facil
which is bigger 3/7 or 2/5