hiicecream101
hiicecream101 hiicecream101
  • 09-03-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $4 per person. Write an equation where p is people and c is cost.

4+p=c

4c = p

4p = C

p + c = 4

It costs 4 per person Write an equation where p is people and c is cost 4pc 4c p 4p C p c 4 class=

Respuesta :

faithamari
faithamari faithamari
  • 09-03-2021
The answer is 4p=c because p is for people and person (they both mean the same thing)
Answer Link

Otras preguntas

What is the term genre used to name
What did art critics compare the fauves to? a. feral animals b. wild beasts c. untamed lions d. jungle dwellers Please select the best answer from the choice
A high school football coach is worried about how she should handle her roster. On the one hand, it's her job to try and win as many games as possible, which me
22,000,674 written out;
Select all of the examples of an acid
to assist: ayudar asistir contender sensible
What is a mutation? A B C D I really need help please
Which revision correct the faulty coordination in the sentence?
What is the quotient of -8x^6/4x^-3?
Help me please on the equation​