fuentesrosario695
fuentesrosario695 fuentesrosario695
  • 09-03-2021
  • Mathematics
contestada

10 feet of ribbon costs $4.50. How much would 6 feet of ribbon cost??​

Respuesta :

devishri1977
devishri1977 devishri1977
  • 09-03-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

First find the unit rate aand the multiply the unit rate with 6

Cost of 10 ft ribbon = $ 4.50

Cost of 1 feet ribbon = 4.50 ÷ 10 = $ 0.45

Cost of 6 feet ribbon= 0.45 * 6  = $ 2.70

Answer Link

Otras preguntas

In a healthy kidney, very little __________ is filtered by the glomerulus.
In a case that stirred much controversy, ____ and ____ were executed in 1927 for the murder of a Massachusetts paymaster and his guard.
Choose the correct form of the verb GUSTAR with the accompanying appropriate indirect object pronoun *A Ella las uvas A. Le gusta B. Le gustan C. Se gusta
Why did Maria and Julian Martinez demonstrate pottery making at expositions? How did it benefit the Pueblo community
By finding the size of each exterior angle of a regular polygon with 24 sides, calculate the size of each interior angle of the polygon.
Write 10 sentences to answer the question * Qu’est-ce que ti aimes?" using the expression of like/dislike in French
As a member of the organization, you'll have two goals: build your real-world business skills and develop your problem-solving abilities. w National Honor Soci
Fundamentals of algebra practice book grade 7 answer key
What point is marked on the number line?
7 f(x) = 3x2 + 4x – 7 g(x) = 2x – 11