Lakeshagreen89 Lakeshagreen89
  • 09-03-2021
  • Mathematics
contestada

Patric wants to buy some orange juice . She can get a quart for $1.49 , half gallon for $2.49,or a gallon for $4.89. Which is the best to buy

Respuesta :

mcurban626
mcurban626 mcurban626
  • 09-03-2021

Answer:

I think the half gallon cause u get more milk than a quart for just one dollar.

Answer Link
bodenbit
bodenbit bodenbit
  • 09-03-2021

Answer:

A gallon for $4.89

Step-by-step explanation:

4x$1.49=5.96 2x2.49=4.98  

Answer Link

Otras preguntas

Who wrote nearly half of the books of the New Testament?
How do you write 4,305,012 un expanded notation?
so I am in science class and I have a quiz tomorrow and I forgot what classifying mean
A praying mantis catches and eats a moth. Which of the following set of terms describes the praying manits? A.Omnivore, heterotroph, producer B.Producer, carniv
is 351,800 bigger than 605,908
5(x-3)+2x=41 please help me
The blank is the greatest of the common factors of two or more numbers
Eight less than 7.2 times a number is -29.6 wrote out in numbers
what direction is australia from the united states
What right did the English nobles gain when King John signed the Magna Carta?