cabreramarley610
cabreramarley610 cabreramarley610
  • 09-03-2021
  • Mathematics
contestada

Amira bought 3.34 lbs. of grapes at $0.67 per pound. How much money did she spend?

Respuesta :

audrey1669
audrey1669 audrey1669
  • 09-03-2021

Answer:

$2.24

Step-by-step explanation:

you multiply 3.34 and 0.67 then you round

Answer Link
mesquishylife
mesquishylife mesquishylife
  • 10-03-2021
0.67 x 3 = 2.01
0.67 x 0.34 = 0.2278 —> rounded to 0.23
2.01 + 0.23 = 2.24
she spent $2.24
Answer Link

Otras preguntas

Lavania is studying the growth of a population of fruit flies in her laboratory. After 6 days she had nine more than five times as many fruit flies as when she
Explain foods on the basis of chemical amount​
explain about third generation of computer​
Solve the simultaneous equations ! ! 5x+3y=41 ! ! 2x+3y=20
which property is a physical property
find a number such that when 3/4 of it is added to 3½the sum is the same as when 2/3 of it is subtracted from 6½. PLEASE HELP​
Sets L and M are defined as follows. L={-1,1,4,5,7,8) M={1,2,7) Answer each part below. Write your answer in roster form or as Ø. (a) Find the union of L and M.
WILL GIVE BRAINLIEST AND 20 POINTS! PLEASE SHOW WORK! How many different 8-digit phone numbers do not contain the digit 2? Assume that any digit in the phone nu
The mass flow rate through a centrifugal compressor is 1 kg/s. If air enters at 1 bar and 288k and leaves at 200 kN/m² and 370k, determine the power of the comp
how does photosynthesis relate to the formation of dna?