hexmionemione
hexmionemione hexmionemione
  • 09-03-2021
  • Mathematics
contestada

Morgan earned $80 selling 32 paint brushes at a craft fair. What was the cost of each paintbrush sold? Explain

Respuesta :

walterrnick walterrnick
  • 09-03-2021

Answer:

$2.5

Step-by-step explanation:

You divide 80 by 32 = 2.5

Hope this helps

Mark brainliest please

Answer Link
centauron114 centauron114
  • 09-03-2021

Answer:

2.50

Step-by-step explanation:

80/32

=2.50

divide 80 by 32 to get the cost per paintbrush

Answer Link

Otras preguntas

The students are studying. One girl is write something about her notebook. The other girl has a book. She is giving the book to the boy across the table. The s
1. What is the Potential energy of an object that has a mass 10 kg and has a height of 50 (m)?
Please help I will pick Brainliest!!!!
203% of what number is 146.16
Using the expression you found in part a, how many minutes will it take to make and pack an order for 15 parts?
if Mr.Johnson had 90 students turn in 9 missing assignments each, how many assignments does Mr. Johnson have to grade? If it takes Mr. Johnson minimum of 5 mi
Help...........................
simplify the expression 6h + (-8.1d) - 13 + 5d - 2.4h
Find the missing angle measure. Need help please!!!
The function f(x) = 1.25x + 12 represents the cost, in dollars, of a large pizza with x toppings. What does the 1.25 represent? A the cost for each topping on a