renijah25 renijah25
  • 11-12-2014
  • Mathematics
contestada

the cost of 3 scarves is 26.25.what is the unit price

Respuesta :

luana
luana luana
  • 11-12-2014
[tex]unit\ price=\frac{price}{number\ of\ scarves}\\\\unit\ price=\frac{26.25}{3}=8.75\ per\ scarve\\\\ unit\ price\ is\ equal\ to\ 8.75\ per\ scarve[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

what are similes in the book divergent
how high can the Australian animal dingoes jump?
the loss of chloroplasts would have a direct impact on a green plants ability to.........
What is the median of the following 7 scores? 42, 67, 33, 79, 33, 89, 21 Can someone explain me how to make this one step by step?
23ft how many inches?
During a rainstorm, when soil becomes saturated, the amount of infiltration(1) decreases and runoff decreases(2) decreases and runoff increases(3) increases and
Select the difference of (8x2 - 3x3) - (4x2 - 7x3).
the loss of chloroplasts would have a direct impact on a green plants ability to.........
on a weather map for county a, the isobars are far apart. on a map for county b, about 100 miles away the isobars are close together. which map shows high winds
What is the tense of the underlined verb in the sentence? Has someone eaten my bagel with cream cheese?   A.