lizewart12
lizewart12 lizewart12
  • 10-03-2021
  • Mathematics
contestada

An apple costs 12p
I
An orange costs 20p
Write down an expression for the
cost in pence of buying x apples
and y oranges

Respuesta :

andromache andromache
  • 15-03-2021

Answer:

the cost of an apple is 12p i.e. 12x

And, the cost of an orange is 20p i.e. 20y

Step-by-step explanation:

Let us assume the apple be x

And, the orange be y

Now the cost of an apple is 12p i.e. 12x

And, the cost of an orange is 20p i.e. 20y

So the above represents an expression

Answer Link

Otras preguntas

I need help please. (1) People sometimes express their thoughts not by speaking, but by using their bodies in various ways. (2) One way people use the body to c
Manhattan radio city music hall opened in 1961
what should max charge for a package of paper plates in his store if he bought them for $9.00 and wants to make a 75% profit?
Help me plz I’m struggling with this
Can someone please define metalloids?
when two people of the same culture speak the same language they always understand one another
which organization gained popularity in reaction the the film Birth of a Nation
Which Persian empire was defeated by the athenian forces at the battle of marathon? A cleisthenes B Darius C Solon D miltiades
What is the unit rate of 144 feet in 3 seconds
How many sides does the polygon have?