taylinn83
taylinn83 taylinn83
  • 10-03-2021
  • Mathematics
contestada

a grocery store is selling ground beef for $1.89 a pound. how much does it cost to buy 2.5 pounds of ground beef? please help my math teacher is gonna fail me

Respuesta :

allensmom allensmom
  • 10-03-2021
$1.89 X 2.5 pounds = $4.725
Answer Link

Otras preguntas

Please help me 45 points!
The Truth About Antibacterial Soap According to Discovery Fit & Health, about 75 percent of liquid soaps claim to be antibacterial. While this kind of soap
please help. I need this urgentlyPlease no links please​
Given the following information, choose the brand that is the better buy. Brand A: $2. 16 for 18 ounces Brand B: $1. 50 for 12 ounces Brand C: $2. 26 for 20 oun
What is Macroeconomics???​
Find the measure of angle b. Hint: Identify the angle relationship.
Arithmetic sequence a1=8 d=9
Help I will mark you as brainlist!!! I’m very very confused
The Northwest Ordinance outlined a plan for the future of the Northwest Territory. Which provision was not part of that plan
Please help asap see the picture down below and answer ​