nasky1993 nasky1993
  • 10-03-2021
  • Mathematics
contestada

A store sells 8 cans of soda for $2.00. a. What is the cost per can of soda? b. If Jenser spends $5.00, how nay cans of soda did he buy?

Respuesta :

mikenocap30 mikenocap30
  • 10-03-2021

Answer:

the answer is b

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Was achiles the best warrior in greece?
the selling price for a classic speedboat is $1800, which is $1500 less the 2 times its original price. what was the original price
You are saving $5 each week to attend a summer program that costs $300. You already have $84. You have also received a $50 scholarship for the program. How many
2 Sqrt5  + 3 sqrt8 equals ?
95 divided by 4 and 34 divided by 2
Write an equation of a parabola with its vertex at the origin and its focus at (0,-6)
What does -4x + 9x equals
You are saving $5 each week to attend a summer program that costs $300. You already have $84. You have also received a $50 scholarship for the program. How many
how many seconds in 5/12 of a minute?
95 divided by 4 and 34 divided by 2