Haneenawad700 Haneenawad700
  • 10-03-2021
  • Mathematics
contestada

If you can buy 5 packs of gum for $4.99 how much does 1 pack of gum cost? (1 mark)

Respuesta :

Hamonangan389
Hamonangan389 Hamonangan389
  • 10-03-2021

Step-by-step explanation:

5 packs = $4.99 => $5

1 packs = $5 ÷ 5

= $1

So, much on 1 packs of gum cost is $1

Sorry, if i wrong. Im newbie in USA server

Answer Link
harrisj43
harrisj43 harrisj43
  • 10-03-2021

Answer:

divide 4.99 by 5 and that should be your answer

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A woman who is 64 inches tall has a shoulder width of 16 inches. Write an equation relating the height h to the width w. Find the height of a woman who has a sh
Name the elements found in each compoud Nucleic acid Lipid Protein Carbohydrate
how did cubas two wars for independence affect American business interests?
Kyra is participating in a fundraiser walk a thon. She walks 2 miles in 30 minutes. If she continues to walk at the same rate, determine how many minutes it wil
compare and contrast contour feathers and down feathers
80 is 25 percent of what number
Which equation shows the substitution method being used to solve the system of linear equations? i was thinking B but don't know for sure x + y = 6 x = y + 2
what is 9/11 - 1/2.......??????
The following equation describes how sodium and chlorine react to produce sodium chlorine
California has an average rainfall of 3 inches for the month of January. This year California had over 12 inches, which is equivalent to what percentage increa