yasmine90
yasmine90 yasmine90
  • 10-03-2021
  • Mathematics
contestada

Tina bought 33 pounds of turkey
and 24 pounds of cheese. She used
12 pounds of cheese to make macaron
and cheese. How much cheese does
she have left?

Respuesta :

nordmanzakary nordmanzakary
  • 10-03-2021

Answer:

She will have 12 pounds of cheese left

Step-by-step explanation:

Tina starts with 24 pounds , and uses 12 pounds .   24-12=12

Answer Link

Otras preguntas

which slave state remained in the union during the u.s. civil war?
Emple Six pounds of grapefruit cost $3. What is the cost per pound? You can use a double number line to help you find ate and unitate Start with the ratio you k
spelling vocabulary and poetry 6 page 25
What percent of 55 is 44?
Divide. Round your answer to the nearest thousandth. 2,891.3030 - 0.728=
What is a benefit of online resources? They are the only resources you need. They always provide the best information. The information is always reliable. They
What is meant by a circle's diameter?
The Protestant reformation resulted in a split in the Catholic Church true or false
3x + y =4 in standard form
Question 1 (1 point) How did the peasants benefit from the decline of feudalism? оа b They started to go to school Made them extre:rely wealthy They got higher