juniorios368
juniorios368 juniorios368
  • 07-04-2021
  • Mathematics
contestada

A restaurant sells an 8-oz drink for $2.56 and a 12 oz drink for $3.66. Which drink is the better buy? i need help fast :(​

Respuesta :

smithkekoal970
smithkekoal970 smithkekoal970
  • 07-04-2021

Answer:

12 oz

Step-by-step explanation:

2.56 ÷ 8 = 0.32 per oz

3.66 ÷ 12= 0.305 per oz

Answer Link

Otras preguntas

what does 'don't sweat the small stuff' mean?
By how much is the product of 27 and 13 greater than their sum?
find the zeroes of the polynomial f(x)=4√3x²+5x-2√3,and verify the relationship between the zeroes and its co-efficients
Even if I have use bidmas I'm still confuse with this equation (-7i)(2+i)+(2i)(-7i)
What is the difference between a noun and a pronoun?
What is a Regicide? Please help....
What is Cytomembrane System? How does it work? What are it's parts?
what does 'don't sweat the small stuff' mean?
Please solve and show work if you can!
What equipment and “clothing” would be needed to explore the planet Uranus?