victoriatadiwa85
victoriatadiwa85 victoriatadiwa85
  • 07-04-2021
  • Mathematics
contestada

wines at $ 4.50 and
$5 per litres are mixed
with a third wine in
the ration 2:3:4.If the mixture Cost $5.20 a litre, what is
the Cost of the third wine?​

Respuesta :

janmilczek
janmilczek janmilczek
  • 07-04-2021

Answer:

The third wine costs $5.70 per litre

Step-by-step explanation:

so we've got 2 parts $4.50 wine, 3 parts $5 wine and 4 parts x wine. The result is $5.20 per part.

2l*$4.50/l + 3l*$5/l + 4l*x = (2l+3l+4l)*$5.20/l

$9 + $15 + 4l*x = $46.80

4l*x = $22.80

x = $5.70/l

Answer Link

Otras preguntas

Marx and Engels list how the bourgeoisie is taking advantage of the proletarians. What do they say are the problems with the current system?
SOLVE FOR X. logx=log(x+5)-log 2
a house worth $297,000 is assessed for 2/3 of its value. what is the assessed value of the house
what kind of clause is if you save your money
the Internet is best compare to
7. Which one of the following statements is most accurate regarding the Mayflower Compact? A. It created the Massachusetts Bay Colony. B. It founded the
Find the slope of the line 6x – 2y = 6
Which sentence uses correct punctuation? My mother always told me that, "slow and steady wins the race." My mother always told me that, "Slow and steady wins th
What polysaccharide helps provide the strength to insect exoskeletons? a. Cellulose b. Chitin (My answer) c. Starch d. Glycogen
To skate at Roller Heaven, each person must pay a membership fee (m) and a fee for each session f. . Art attended five sessions and paid $25 in all. Later, whe