svnniyy
svnniyy svnniyy
  • 07-04-2021
  • Mathematics
contestada

April can buy a package of 8 folders for $2.40. What is the unit price for this package?

Respuesta :

colerstone
colerstone colerstone
  • 07-04-2021

Answer:

0.3

Step-by-step explanation:

to get the unit rate you must divided

2.40 by 8

2.40/8=0.3

Answer Link

Otras preguntas

please help me with this math question ​
Solve the compound inequality. 5x – 11 < –11 or 4x + 2 > 14 A) x < -5 or x > 8 B) x < 0 or x > 3 C) x < -4 and 2/5 or x > 8 D) x < 0
who believes that juliet is truly dead in act 5 scene 1
Why is electron capture accompanied by the emission of an X-ray?
What is the range in monthly rainfall over the last six months? Feb = 47mm Mar = 54mm April = 42mm May = 58mm June = 61mm July = 57mm
What’s the molecular, ionic, and net ionic for h2so3 (aq)+ nh3(aq)?
please help me with this math question​
Will mark brainiest! :) Part A: Explain why the x-coordinates of the points where the graphs of the equations y = 8x and y = 2x + 2 intersect are the solutions
A cylinder has a radius of 2.8 inches and a height of 2.4 inches. Which cylinder is similar?
find the distance and the midpoint of the line segment with endpoints (-1,4) and (-5,3) i already know the answer i just need an explanation