anonymousiii12388972 anonymousiii12388972
  • 08-04-2021
  • Mathematics
contestada

Marla bought 12 books for $27.60. What is the price per book?

Respuesta :

AlastorHazbinHotel
AlastorHazbinHotel AlastorHazbinHotel
  • 08-04-2021

Answer: $2.30

Step-by-step explanation:

Because if we do $27.60 divided by 12 we get 2.3 which then means 1 book cost $2.30

HOPE THIS HELPS ^^

Answer Link
Chaniyahb05
Chaniyahb05 Chaniyahb05
  • 08-04-2021

Answer:

2.3

Step-by-step explanation:

27.6/12

Answer Link

Otras preguntas

Kim spent 40/100 of a dollar on a snack write as a money amount she has left.
What is the meaning of a deluge of humanity as described in the paragraph that begins at the bottom of page four
Hoy voy a estoy/estar en Argentina. Which one would be the correct choice , estoy or estar HELP PLS
what is the same value as (-14) - 8?
Flying saucers pizza charges $0.15 per square inch for circular pizzas. If a pizza is measured by the diameter, how much will flying saucers pizza charge for a
At the bookstore, Tim bought a magazine for $4, and five books that all cost the same amount. He spent a total of $129. Which equation expresses how much each b
1. How long is a whales head?
Is chlorine gas a compound
A flashlight battery manufacturer makes a model of battery whose mean shelf life is three years and four months, with a standard deviation of three months. The
If you were traveling in France, you would hear O the same accent or dialect everywhere o a different accent or dialect depending on the region you visit a diff