kashaylasmith20 kashaylasmith20
  • 08-04-2021
  • Mathematics
contestada

Soup is on sale at six cans for $3.31. The cost of an individual can of soup is $0.63. How
much do you save per can if you buy six cans and get the sale price?

Respuesta :

limv3882
limv3882 limv3882
  • 08-04-2021

Answer:

0.47

Step-by-step explanation:

0.63×6=3.78

3.78-3.31=0.47

Answer Link

Otras preguntas

Show that one ampere is equivalent to a flow of 6.25*10^18 elementary charges
why is pancreas considered as a heterocrine gland
what is the exact meaning of croos section and cross sectional area of a conductor?
Compare dating in Anne franks time to the present
Solve for t(advanced rational equations)
How to generate electricity from biogas?
What is universal indicator? What is its advantage?
Mention the different habitats in which micro organisms are found
give one equation that could generate the ordered pair (2,8)
How passage of food from the stomach is regulated onwards?